Zásady bezpečného obchodování

Zásady bezpečného nakupování přes inzerát

I když se velmi snažíme, není bohužel možné odhalit a smazat všechny podvodné inzeráty okamžitě po jejich podání. Abyste se nestali obětí podvodu, doporučujeme držet se několika zásad:

 • Nedoporučujeme posílat platby za zboží a služby předem, ani platit jakékoliv zálohy.
 • I v případě, že si nemůžete zboží odebrat osobně, zkuste takovou možnost alespoň navrhnout. Ověříte si, zda je k tomu prodejce ochotný.
 • Pokud zvolíte platbu dobírkou a máte podezření na podvod, otevřete balík hned po převzetí na poště před poštovním úředníkem. V případě podvodu informujte PČR a požádejte o blokaci platby.
 • Inzerát, na základě kterého jste si zboží zakoupili, si vytiskněte včetně fotografií, případně si uložte printscreen obrazovky nebo si alespoň zapište jeho www adresu. Stejně tak si nechte uloženou elektronickou komunikaci s prodávajícím. V případě problémů se vám tyto informace budou hodit jako důkazní materiál.
 • Nereagujte na nabídky ojetých automobilů, výpočetní techniky nebo mobilních telefonů za podezřele nízké ceny a většinou napsané špatnou češtinou, které inzerenti nabízejí z ciziny (většinou Nigérie, Velká Británie) a vyžadují platbu na zahraniční účty nebo přes platební systém společnosti Western Union.
 • Nikdy a nikomu nepředávejte žádné citlivé údaje jako např. přihlašovací jména a hesla do internetového bankovnictví, na servery telefonních operátorů a podobně

V případě, že jste se stali obětí podvodu, informujte Policii ČR, která si u nás může vyžádat všechny potřebné údaje k zahájení trestního řízení. K oznámení si kromě dokladu totožnosti připravte veškeré možné podklady uvedené výše.

S oznámením neváhejte ani v případě, že vzniklá škoda není dostatečně velká aby se jednalo o trestný čin (5000 Kč). Policie má povinnost prošetřit i oznámení o spáchání přestupků. Navíc je možné, že svým oznámením přispějete k dopadení podvodníka, který svým jednáním poškodil mnohem více osob.

Informaci o podvodu také prosím zašlete nám, abychom zabránili dalším škodám.

Zásady bezpečného prodeje přes inzerát

U zveřejněných inzerátů se zobrazuje odpovědní formulář, přes který je možné prodávajícího kontaktovat. Takové formuláře bohužel občas bývají prostředkem k rozesílání spamu a podvodných nabídek na inzerované zboží. Abyste se nestali obětí podvodu a předešli případným problémům, doporučujeme držet se několika zásad:

 • Nedoporučujeme reagovat na „výhodné“ nabídky koupě vámi nabízené věci, v nichž zahraniční zájemci požadují vaše osobní údaje, bankovní spojení nebo založení účtu u PayPal.
 • Neposílejte takovým zájemcům žádné peníze (např. na úhradu dopravného, poplatků za převod apod.). A to ani v případě, že kvůli tomu byla zajímavě navýšena kupní cena.
 • Nezasílejte zboží do zahraničí pouze oproti potvrzení o zaplacení. Takové potvrzení bude většinou falešné. Nenechte se zastrašit výhrůžkami a vždy počkejte, až jsou peníze skutečně připsány na váš účet.
 • Pokud má vaše zboží vady o kterých víte, uveďte jejich výčet už v samotném inzerátu. Předejdete tak možným problémům při reklamaci vad, o kterých byl kupující informován.
 • Nikdy a nikomu nepředávejte žádné citlivé údaje jako např. přihlašovací jména a hesla do internetového bankovnictví, na servery telefonních operátorů a podobně.

V případě, že jste se stali obětí podvodu, informujte Policii ČR, která si u nás může vyžádat všechny potřebné údaje k zahájení trestního řízení. Informaci o podvodu také prosím zašlete nám, abychom zabránili dalším škodám.

Přečtěte si také:

Pozor na podvodné inzeráty. Buďte opatrní a snižte riziko na minimum
Prodáváte věci přes inzerát? Pozor na podvodné nabídky ze zahraničí
Pozor na podvodné nabídky pronájmu bytů